Výstup na Matterhorn 4478 m.

– jedná se o výstup podél pravého hřebenu severovýchodní stěny - tzv. švýcarská cesta.

To nejdůležitější: Počasí

Informace o počasí lze získat asi nejlépe přímo z Zermattu , z Kurverein Zermatt, tel: 0041 27 967 01 81. Předpověď počasí je sestavována specielně pro oblast Matterhornu vždy na dopoledne a odpoledne a následující cca 4 dny. V předpovědi počasí je speciálně pamatováno na nebezpečí bouřek, těm je, kvůli jejich nebezpečnosti, věnována zvláštní předpověď. Obecně se dá říci, že počasí se kazí až odpoledne. To je také jeden z důvodů, proč se na tůry vyráží obvykle kolem čtvrté ráno. Rychlost, s jakou se počasí mění je neuvěřitelná. My jsme vystupovali za jasného slunečného dne, v tílku, bylo kolem 16°C. Večer, asi dvě hodiny po sestupu, přišla vichrice a napadlo cca 5 cm sněhu.
Na aktuální situaci na místě samém se můžete podívat prostřednictvím živé kamery umístěné ve výšce 3.000 m na stanici Gornergrat - konečné zubačky - s výhledem na Matterhorn

Doprava

Cesta vlastním vozem z Prahy trvá cca 12 hod. Trasa: Praha – Plzeň - Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Schaffhausen – Zürich – Luzern – Grimmselpass – Gletsch - Zermatt.Do Zermattu se však nedá vjet, parkovat je nutno v Tätsch - jednu vesnici předem. Pak je možno jít buďto 4 km pěšky, nebo jet kyvadlovým vláčkem, 7,20 CHF / osobu. Parkování na parkovišti stojí 7 CHF / den.

Tankování:

Doporučuji natankovat plnou nádrž těsně před Rozvadovem, další tankování až ve Švýcarsku (je levnější než v Německu) cca 1.2 CHF/L Natural 95 nebo 1.25 CHF/L Diesel. Vyplatí se tankovat mimo dálnici, nejlevnější je společnost Migrol – jednu stanici budete míjet - po přejezdu hranice z Německa směrem na Schaffhausen – v první vesnici po levé straně. Na jedno natankování byste potom měli dojet do Zermattu a zpět, dotankovat a dojet za české hranice.

Vybavení

Jako k běžnému zimnímu výstupu s bivakem. Spali jsme pod širákem, ale ve výšce kolem 3.000 m ležel všude kolem sníh. Je třeba počítat se silným větrem – tomu by měl odpovídat typ stanu, který doporučuji nést s sebou, i když my jsme jej nepoužili. Kdyz se zhoršilo počasí, přespali jsme jednu noc na Hörli-Hütte (33 CHF/os., sleva 7 CHF pro registrované horolezce).

Nutností jsou:

  • dobré mačky – musí vydržet i chůzi po kamení a skále;
  • cepín – stačí jeden, delší, vhodný i pro chůzi; bude se hodit při traverzu přes sněhové jazyky a pro závěrečných cca 200 výškových metrů
  • lano – měli jsme pro dva lezce 40 m
  • jistící smyčky s karabinami - měli jsme jich cca 10, bylo to tak akorát
  • čelovka
  • oblečení, které vám umožní, v případě nutnosti, přečkat nouzově noc ve stěně
  • naprostou nutností je helma - dostal jsem do ní kamenem asi desetkrát

Ekonomika:

Jídlo na cca 6 dní

cca 500 Kč/osobu

Poplatek za dálnice ve Švýcarsku – 60 CHF

cca. 1200 Kč

Vlak Tätsch - Zermatt - 7,20 CHF

cca. 150 Kč

Lanovka Zermatt - Schwarzsee - Zermatt (jeden člověk vyvezl ostatním batohy) 30 CHF

cca 700 Kč/osobu

Benzín Praha – Zermatt - Praha

cca 2.500 Kč

Doporučuji horské pojištění - 30 CHF

cca 700 Kč

Horské pojištění pokrývá dopravu vrtulníkem a základní lékařskou péči. Platí celý rok a zaplatit se dá přímo bezprostředně před výstupem na Hörli-Hütte. Když jste v trablu, zachrání vás každopádně. Ale vyjde to na dost peněz. Odvoz vrtulníkem ze Solvayhütte za nepříznivého počasí (po 5-ti dnech), přišel jednoho českého horolezce v přepočtu na 32.000,- Kč.

Vlastní průběh akce

Aklimatizace

My jsme strávili v okolí Zermattu celkem 5 dní. První 3 dny jsme využili k aklimatizačnímu výstupu na Monte Rosu - Dufourspitze, 4634 m. Samozřejmě, že se nedá hovořit o skutečné aklimatizaci, ale má to nicméně své výhody: ukáže se konkrétní fyzická kondice jednotlivých lezců, a ověříte si i působení řídkého vzduchu (vrchol Monte Rosy - Dufourspitze je o nějakých 200 m výše nežli Matterhorn).

Výstup

Z bivaku od hřebínku nad Hörli-Hütte - 3260 mnm jsme vyrazili poměrně pozdě, cca v půl šesté. Výstup není extrémně náročný fyzicky ani lezecky - v exponovaných místech jsou skoby, nýty a také fixní lana. Důležité je spíše neztratit cestu - to bude platit několikanásobně pro sestup !!. Postupuje se s malou vyjímkou vlevo od hřebínku ve východní stěně. U Solvayhütte - 4000 mnm jsme byli cca v 9 hodin. Odtud je to ještě asi 400 výškových metrů na vrchol. Jedná se ale o exponovanější část výstupu, a tak vlastního vrcholu jsme dosáhli až v půl dvanácté. Ze švýcarského vrcholu na italský (s křížem) vede hřebínek. Moc jsme se neohřáli a začali jsme raději hned sestupovat. Zatímco výstup trval "předepsaných" šest hodin, sestup nám zabral o hodinu a půl více. Jedním z důvodů byla tlačenice a čekání u fixních lan. Tím druhým a závažnějším je riziko bloudění v dolní části sestupu - posledních cca 300 výškových metrů. Je zde opravdu těžké udržet správnou cestu a tak jsme nakonec byli nuceni slézat IV a V místa, ačkoli při výstupu se obtížnost pohybuje mezi II a III. Dole jsme byli v sedm hodin večer. Tento čas považuji za velice dobrý, a počítejte raději s mnohem delší dobou výstupu a sestupu. Čas bude při pokusu o Matterhorn vedle počasí a únavy vaším největším nepřítelem !
Několik příkladů: Při cestě na Hörli-Hütte jsme potkali skupinu českých horolezců, kteří vyráželi podobně jako my, ale nestačili sejít a nocovali ve stěně.
Velkou roli hraje rychlost jištění a počet lidí ve skupině. Společně s námi byla na vrcholu Matterhornu skupina 3 lezců z horské služby z Krkonoš. Ačkoliv při výstupu spali na Solvayhütte a měli tedy značný náskok (setkali jsme se na vrcholu), avšak nestihli sejít a tak museli (společně s několika Francouzi a dalšími lezci) nocovat ve stěně.

Jedno upozornění: na Hörli-Hütte není pitná voda. Koupit lze buďto láhev minerálky (1,5 litru za 8 CHF), nebo převařenou vodu z ledovce za 4 CHF/l. Vyplatí se proto vynést si co nejvíce vody od konečné lanovky Schwarzsee (výstup cca 2 hod.)

Můj neskonalý dík patří mému spolulezci, kterým byl Roman "Čenda" Chládek z Liberce. Díky Romane za jištění a za geniální nalezení cesty zpátky.


Živá kamera, pohled na Matterhorn z Gornergrat 3.089 m

Zpět na hlavní stránku Srpen 1997
Další informace: u.karel@gmail.com Účastníci: Karel Umlauf, Roman Chládek